Koulutus
Perusopetus ja 10-luokat
Kielitukikymppiluokka | Kielitukikymppiluokka |
|
Linja alkaa 16.8.2010 ja päättyy 27.5.2011.
- Raivaat kielten oppimisen esteitä erityisesti äidinkielessä, englannissa ja ruotsissa.
- Korotat perusopetuksen arvosanoja.
- Parannat opiskeluvalmiuksiasi.
- Opiskelet kurssimuotoisesti pienryhmässä
- Saat yksilöllistä ohjausta lukemisessa ja kirjoittamisessa sekä henkilökohtaisen opiskelusuunnitelman.
Kielitukikympillä keskityt erityisesti englantiin, ruotsiin ja äidinkieleen. Opetustunteja on kussakin aineessa enemmän kuin yläasteella.
Kielitukikympillä yritetät selvittää, miksi kielten oppiminen on ollut sinulle hankalaa ja etsit sinulle sopivaa tapaa oppia.
Kielitukikymppi tarjoaa opintoja, jotka kehittävät ja kannustavat oppimisvalmiuksia ja joiden avulla parannat valmiuksiasi jatko-opintoihin.
Linjan opiskelijana sinulle tehdään yksilöllinen lukitestaus ja saat opiskelussasi sellaista yksilöllistä tukea, jota tarvitset. Sinulle laaditaan myös henkilökohtainen opiskelusuunnitelma (HOPS).
Pääsyvaatimukset
- Olet käynyt peruskoulun ja saanut päättötodistuksen keväällä 2010 tai 2009.
- Sinulla on jostakin syystä vaikeuksia oppia vieraita kieliä.
- Tarvitset ehkä lisätukea lukemisessa ja kirjoittamisessa.
Haku
Haku päättyy 19.3.2010. Hakulomakkeita saa opistolta tai opiston kotisivuilta. Hakulomakkeessa on mainittava, mitä erityisiä syitä on hakea kielitukikympille.
Maksut
- Kirjautumismaksu 50 €.
- Opetus, oppikirjat ja lounas ovat koulupäivinä (ma-pe) maksuttomia.
- Opiskelija voi anoa asumisoikeutta . Asumisoikeuden saaneilla myös asuminen, aamupala ja päivällinen koulupäivinä ovat maksuttomia.
- Opiskelija voi hakea valtion opintotukea.
|
| Kielitukikymppiluokka |
| Kymppiluokka |
| Perusopetus |

